Skip to: Site menu | Main content

Loading

1848-1849 Milwaukee County

Milwaukee County Wisconsin Genealogy

Introduction

Names of Householders
heads of Families, Business and Professional
Men, Mechanics, Laborers, & Residents in Milwaukee
1848-1849

Ward
4	Abbey G. Henry (Smith & A.)		Spring
2	Abbot, Geo, grocer			401 Third
1	Abe W., turner				East Water
2	Ableman S.V.R., planeing and groving	on the Canal
3	Ackley, Benjamin, Mariner		Jackson
1	Ackrill, Benjamin, tailor		Marshall
2	Adams, John, laborer			Second
3	Adler, Solomon (of Steinhart & A.)	114 E. Water
1	Aellen, Henry, carpenter		Cass
4	Ahloers, H.H., mason			Third
1	Akerly, Rev. Benj. rec of St. Paul's
		Church res.			77 Wisconsin
2	Akroft, Michael, cooper			387 Third
3	Albon, E. boarding house,		Huron
3	Alexander, Orlando,			175 East Water
3	Aldrich, Owen, under sherriff,		Milwaukee
3	Aldred, Samuel, saddler			East Water
2	Aldorf, Jacob, joiner			Ninth
3	Allis & Allen, leather dealers, 	149 East Water
3	Allis, Edward P. (of A. & Allen)	149 East Water
3	Allen, William, (of Allis & A.)		149 East Water
5	Allen, Robt., grocer			South Water
2	Allbright, Adam, carpenter		Fifth
5	Allsop, Jos, shoemaker			Reed
?	Alperk, John, cooper			321 East Water
4	Alverson, Peter, carriage maker		Sixth
4	Amberg, John, Mozarts Hall		Wells
5	Anderson, Alex., cabinet maker		Ferry
4	Anderson, Wm., H. barber		Sycamore
2	Anderson, John, mill owner		Fourth
5	Anger, F., tailor			Hanover
1	Anthes, K., blacksmith			East Water
2	Apvelink, John W., laborer		Walnut
2	Appell, Elizabeth, widow, washing	Third
1	Apple, Philip, cabinet maker		East Water
3	Archer, John, cartman			Huron
1	Arnold, F. soap and candle manufacturer	289 E. Water
1	Arnold, Jon. E., att'y at law		289 E. Water
1	Arnold, Christopher, cabinet maker	Milwaukee
2	Arnold, Derick, joiner			Tenth
1	Arnold, Wm. wisconsin house (sic)	359 E. WAter
3	Armstrong, Lambarton, saddler		Jefferson
2	Ashman, Wm., organ manufacturer		Cherry
1	Askew, BEnjamin, carpenter		Marshall
1	Atheran, Cyrus, tobacconist		359 East Water
1	Auchmoody, Hiram, cabinet maker		11 Oneida
3 	Austin Geo. F., buildings to let  	Wisconsin
5	Axtell & Rogers, dry coods, &c.		South Water
5	Axtel, Wm. (of A. & Rogers)		South Water

1	Baas, Christian, fisherman		Market
2	Baas, Charles, mariner			Market
1	Baas, Herny, grocer			269 East Water
4	Babcock, Ab'm, physician		Second
3	Badgley, P.W., wholesale grocer		189 East Water
2	Bareg, Peter, tanner			Third
4	Bagnell, Benjamin, grocer		210 West Water
3	Baker, Jas. S., att'y & counsellor, res	Van Buren
2	Baker, Fred'k, mariner			Fourth
2	Baker, Morris J., money lender		East Water
1	Baker, Christian, carpenter, 		Jackson
5	Baker, John, laborer			Clinton
1	Baker, Eliphalet, painter and glazier	Oneida
1	Ballard, Mary, widow, boarding house	Jackson
1	Ball, Samuel, confectioner		Milwaukee
1	Ballbach, John, baker			East Water
1	Baldwin Jos, Carpenter			Market
3	Bancroft, D.C., att'y at law		East Water
4	Banfield, Thos., clerk at Halls, res	Clyburn(sic)
2	Banmann, Gabriel, mason			Eighth
5	Barber, Jas. L., carpenter		Lake
5	Barney, Lorenzo, grocer			Ferry
5	Barr, Jno. G., barrs exchange		South Water
3	Barron, John, grocer			Main
1	Bartle, John G. laborer			East Water
1 	Barry, Garret, (of Burke & B.)		Milwaukee
1	Barragh, M. blacksmith			Market
1	Bartlett, Jno. K.,physician		Milwaukee
4	Barnard, Geo., mason			Second
4	Barker, Wm., carpenter			Fourth
1	Barker, Phineaus, hatter		Jefferson
2	Bart, Ferdinand, hatter			Fourth
2	Bartel Fred'k., grocer			Winnebago
2	Bartz, John, laborer, 			Eighth
4	Bartlett, Wm., paper maker		Third
2	Basch, Henry E.B., laborer		Galena
1	Basett, Wm. E., engraver		219 East Water
3	Battle W.T. and L., druggists		219 East WAter
1	Battle, Wm. (of W. & L.T. Battle)	Jefferson
3	Bates, Eli, lighthouse keeper		Wisconin
4	Bates, Lyman, cooper, res.		West Water
1	Batzoll, Yulegen, laborer		Division
2	Baumbach, Wm., candle maker		313 Third
2	Baumbach, Thos., mason			Walnut
2	Bauer, Paul, turner and joiner		Cherry
2	Bauer, Christopher & Adam, coopers	Winnebago
3	Baylies D.W., watch maker and jeweller	E. Water
1	Bayley, Osmond, hatter			Market
5	Baxter, Geo., (of Chappel & B.)		Florida
1	Beard, Thos., carpetner			Marshall
5	Beardsley, F.D., physician		Greenbush
5	Beck, A., emigrants home		Ferry
3	Becrof, Herny, shoemaker		Michigan
1	Bede, Bernard, musician			Jackson
1	Beetle, Wm., E., cooper			Jefferson
2	Behles, Jacob, laborer			Second
4	Bekman, John, laborer			Third
4	Belden, Benjamin J., Home,		5 Spring
3	Bellows, Jno. O., carpenter		Cass
1	Bellangee, Jno. G., mason		Main
5	Bender, Peter, grocer			Ferry
4	Benjamin, Lyman, cook			Second
3	Benton, R.H., shoes and leather		196 East Water
3	Bently, Michael, bartender		Main
2	Bensemann, John, joiner			Eighth
1	Benhamer, Paul, butcher			16 Market
2	Bennitt, Harris C., mariner		Ninth
3	Bergman, Henry, pewter & metallik
		manufacturer			Huron
2	Bernd, Godfrit, wheelright		Fourth
4	Berech, Jacob				Third
2	Berens, V., laborer			Third
2	Bersich, Chas., mason			East Water
1	Berghoefer, Phillip, carpenter		Market
1	Berlingate, Francis, shoemaker		Market
2	Bertschy, John, mansion house,		359 Third
2	Bertschy, L., grocer			Chestnut
2	Best & Co., Brewers			Winnebago
2	Best, Phillip, (of B.& C.) 		Winnebago
2	Best Jacob, son, 			Winnebago
2	Best, Charles, distiller		Chestnut
2	Best, Jacob, son, (of B.&Co) 		Winnebago
3	Berton, William, tailor			49 Huron
1	Bertrem, David, laborer, 		377 East Water
3	Berry, Jerh., shingle maker		91 East Water
2	Bevering, Henry, turner Canal res	Third
4	Bewersdorff, John D., carpenter		Fourth
1	Bezel, J., shoemaker			East Water
2	Biefrunck, Z., turner,			Fourth
3	Bielfeld, A.,H. notary public and
		interpreter of law		E.Water
1	Bielfeld, A.H. res			Jackson
1	Bielfeld, Wm., carpenter		Market
1	Bingham, George, carpenter and joiner	Van Buren
1	Binns Joseph, carpenter			Milwaukee
2	Binink, Lambert, laborer		Eighth
1	Bird, B.B., literary depot in 
		post office			Wisconsin
4	Birchard, J.F. cabinet maker		22 Spring
4	Birchard, Harvey exchange Broker	West Water
3	Bissinger, J.G. grocer			Huron
5	Bishop, Wm. F. pedlar			Mineral
3	Bishop, Samuel, chair maker		Jackson
2	Blackhurst, Jas., piano forte maker	Third
3	Blanchard & Vandusen, physicians	173 East Water
1	Blanchard, A. (of B. & Vandusen)	Van Buren
1	Blanchard, Samuel, (of Newhall & B.)res	Main
5	Blair, Wm. farmer			Washington
3	Blair, F.J., dealer in china and 
		glassware			East Water
3	Blair, Henry, turner			Jackson
3	Blakely & Tainish, shoemakers		Michigan
1	Blakely, Wm., (of B.& Tainish) res	Wisconsin
3	Blake, John, laborer			Jackson
2	Blake, Richard, millwright		Third
1	Blackman, Elonzo, carpenter		Milwaukee
2	Bland, Nelson, mariner			41 Chestnut
1	Bliss, Abraham, teamster		Cass
2	Bliton, J.C. scale maker		Canal
4	Blodgett, Geo. G. att'y at law, res.	Second
2	Blossom, L.A. eagle brewery		Chestnut
1	Blossom, Levi (of L& A.B.) res		Milwaukee
2	Blossom, Alonzo, (of L. & A.B.)		Chestnut
2	Blossom, Truman, clerk at L&A.B.'s res	Chestnut
2	Blohs, John, tinman			Twelfth
1	Bell, Wm., J., broker, bds, 
		at Mrs. Thurston's		Main
2	Blum, John P.J. blacksmith		Fifth
2	Boas, John, edge tool maker		Canal
3	Boardman, G.E. ,merchant tailor,	186 E. Water
					res.	Milwaukee
4	Bockalman, Daniel, carpenter		Third
2	Boden, Peter, laborer			Twelfth
2	Rogk, Henry				Chestnut
2	Boisselier, C.G. (of Wilmanns & B.)	350 Third
1	Roland, Catharine, widow, washing	Jefferson
4	Bond, Hiram R., mason			Second
3	Bonesteel, J.N. Dry goods & groceries	187 East Water
				res.		Wisconsin
5	Bonnell, John, shingle maker		Lake
4	Bonnell, Lansing, res.			17 Milwaukee
1	Bonnell, James (of Shpard & B.)		Mason
4	Bongers, Harmon, cabinet maker		Second
4	Bonks, Christopher, laborer		Fourth
5	Bopery, Jhn B., ship carpenter		Hanover
1	Borden, Gale, mason			Van Buren
4	Borlenghausen, G., tailor		Spring
2	Borgsted, J.G.				332 Third
2	Borngesser, G.F. butcher		313 Third
2	Bosswaslk, Augustus, laborer		Twelfth
4	Bosworth H. & Son, druggists		194 W. Water
				res		Spring
2	Boste, Valentine, joiner		Tenth
2	Bound, Widow				Washington
3	Bowman, George, merchant res		Milwaukee
4	Bower, Peter, brick maker		Wells
2	Bowes, Jonathan, tallow chandler	Cherry
2	Bowman, John A. principal 
		Mil. High  Scholl		
1	Bower, Erastus, teamster		Market
4	Boyd & Ledyard, dry goods and groceries	7 Spring
3	Boyd Garrett B., (of B. & Ledyard) 	bds at U.S. Hotel
5	Brandeker, Chas, grocer			River
3	Bradford & Brothers, dry goods 
			& groceries		191 E. Water
3	Bradford, John (of B. & Bros)		bds at U.S. Hotel
3	Bradford, Jos. T. (of B & Bros)		bds at U.S. Hotel
1	Bradley, Peter, laborer			Van Buren
3	Bradley & Metcalf, boot and 
		shoe dealers			191 E. Water
3	Bray, Richard, carpenter		Main
1	Bray, John, laborer			Jefferson
3	Bray, Michael, laborer			Main
3	Brahm, P., laborer			Huron
3	Brannan, Joseph, cartman		Jefferson
3	Brady, Thomas, cartman			Cass
1	Bramble, Aaron, joiner			Milwaukee 
2	Brandt C. farmer,			Green Bay
2	Brand Lawrence, lock maker		Eleventh
2	Brackman John, laborer			Milwaukee
1	Bragt Edward,				Jackson
4	Brazleton Isaac, teamster,		Fourth
2	Brazleton Isaac P. pottery		Chestnut
2	Bragman Anthony, laborer		Green Bay
1	Bra? George, carpenter,			377 East Water
1	Breidert Henry, grocer,			Market
1	Breemer John P. carpenter,		Market
2	Bret Elizabeth, widow			Third
2	Brenken John laborer			Tenth
1	Briggs Ha?? H.H. painter,		14 Market
4	BriggsReuben, chair maker,		West Water
2	Bridgman Edwin, carpenter		Fourth
5	Brooks Nathaniel, ship carpenter,	Hanover
2	Brocin Matthew, butcher			13 Chestnut
2	Brower A. V. Mrs. milliner and 
			tailoress		13 Chestnut
3	Brower Geo, blacksmith			Michigan
1	Bromolus Geo, tailor and grocer,	Market
2	Brosh Henry, carpenter,			Galena
2	Brotherhood Wm., public contractor	Vliet
5	Brown Sylvester, brick maker,		Mineral
5	Brown, Peter, laborer			Washington
Remainder of Browns not complete
	
5	Bryant R.H., constable			Greenbush
4	Bryant Robert, grocer			East Water
2	Brucks John laborer			Third
1	Bruss Martin, ship carpenter		363 East Water
2	Bruss Frederick, ship carpenter		Second
2	Bruss G. tailor				Tenth
5	Buck Jams S. ship carpenter,		Hanover
5	Buck Philip, laborer,			Abert
3	Buck Anson,				Main
4	Buck Oliver, musician			Second
4	Buckley Michael, laborer,		Spring
2	Bucan Ralph, fanning mill maker		Second
2	Bucaccer John butcher			55 Chestnut
2	Buchannan Rev. J.M. presbyterian,	bds at P. Martineaus
1	Bulfire Patrick, laborer,		Knapp
4	Bulcut Jonn C.				Carpenter

Bulltzingslowen-Burke-Michael not completed

4	Burke John, mason, 			Second
2	Burke William, grocer, res.		Third
2	Burkingyoung John, chair maker, 	Chestnut
5	Burows A.M. ship carpenter, 		Hanover
1	Burrows P.W. clerk at McClure &
		Williams, res.			Van B
3	Burns Thomas, Gymnasium B. Salon, Main
		res.				E. Water
3	Burns John, laborer			Huron
4	Burnham J. and G. L. brickmakers, res	Spring
5	Burton Hubbard, mariner, 		Hanover
4	Burton Henry S. & Co. grocers, Spring
			res.			Milwaukee
1	Burbridge William, joiner		Milwaukee
4	Buss John, carpenter, 			West Water
1	Butow Charles, tailor			East Water
1	Butterey S. carpenter,			Market
3	Butterfield & Downer, att'ys at law, 	196 East Water
1	Butterfield Moses, (of B. & Downer,)	Knapp
4	Butterfield E. liquor store, 		196 West Water
3	Butler John, works in livery stable, 	44 Huron
4	Butler A.R.R. (of Crary & B.)		Sixth
2	Butler T.D. tobacconis, 25 chestnut,res.Fourth
2	Buttles C., bowl turner			Canal
3	Bynes Thomas,				Main
2	Byrnes Fracis, cartman			Fourth
2	Byron W.H. dealer in hardware, &c
		153 (unreadable) res		76 Wis

3	Cady Augustus F. (Farwell & C.) res.	Wisconsin
3	Cady R.P. grocer, 103 E. water, res.	Mason
4	Caghell Wm., laborer, 			Hill
5	Callahan Patrick, laborer,		Elizabet
5	Callahan H. grocer,			111 East W
1	Callighan J. blacksmith, Main st. res.	Cass
3	Callahan Thomas, laborer,		Michigan
1	Calkins Ingersol, chair maker, 		Van Buren
3	Calkins Zedro, ship carpenter		Second
3	Calvin Henry, waiter			Huron
1	Cameron J.(H?), register of deeds, res.	Third
1	Campbell Jas, boot maker, 		227 East W.
2	Campbell Robert, weaver and dyer	West W
1	Campbell Jno. R., saddler,		Main
3	Canfield A., painter, 			Mich
1	Cantrell Mrs., milliner and straw 
			worker,			Wisconsin
5	Carr Samuel, laborer			Walker
3	Carey W.H. & J., merchant tailors	203 East W
1	Carey Jos.,(W.H. & J.C) res		Jefferson
5	Carey J.W., pedlar,			Madison
3	Carney Timothy, grocer,			97 East W
5	Carlton Lorenz, carpenter,		Elizabeth
4	Carpenter Thomas, blacksmith,		West W
2	Carpenter George, laborer,		Chestnut
4	Carpenter John T. (Randall & C)		West W
2	Carlisle Richard,			Third
4	Carter R.B., painter, res		Main
3	Castile & Mckay, butchers		East Water
3	Castile Thomas, (C. & McKay,) res.	Milwaukee
1	Castle Levi, buckey black smith, Mason
			st. res.		Oneida
1	Casper Francis, millwright		East W
2	Cattee Rodolph,				Fifth
2	Caton William, carpenter		Fourth
5	Caton John, laborer			South W
1	Cawker, Matthew				East Water
1	Chapin Rev. A.L., pastor Presbyt.
		church, res			Mill
5	Chapin Widow				Ferry
5	Chapman Widow				Ferry
5	Chapman Widow A., tailoress		River
3	Chapman S. (Michigan Hall)		East Water
3	Chapman H., dry goods and groceries	Wisconsin
1	Chapman Silas, (Hale & C) 		res Milwaukee
2	Chapman John, butcher			Third
1	Chamberlain Wm. H. blacksmith,
		Mason st., res.			Mich
2	Chambers Misses, dress makers,		Third
5	Chappel & Baxter, Rochester House,	Florida
5	Chappel Henry M. (of C. & Baxter,	Florida
3	Chandler, Jas., mariner			Oneida
4	Chandler Daniel H. att at law, 6 Spring
			res.			Cedar
1	Charnley Francis, mason			Johnson
2	Chase & Comstock, sawmill,		Canal
2	Chase Reuben, (of C. & Comstock,)	Second
3	Cheny Rufus, clerk at Dousman & Co.,	Jackson
5	Childs, Sarah, widow			Hanover
5	Childs, Luther, cooper			Hanover
5	Childs, Alexander, brickmaker		Walker
5	Childs, John W., brickmaker		Centre
5	Childs, Samuel, brickmaker		Reed
3	Childs, Garrett, blacksmith		Michigan
5	Chipman Hiram, carpenter and joiner,	South Water
5	Chonbaum Henry, brickmaker, 		Walker
3	Christie Jas.				162 East Water
4	Christian Jas., laborer, 		Third
2	Church, Benjamin, builder		Third
			res			Fourth
5	Church, Ebenezer, laborer		Elizabeth

CL-CU not transcribed

2	Daeu Erdmann, turner,			Third
3	Daggertt SAmuel, res.			Jefferson
1	Dailey John G., cabinet maker,		58 East Water
3	Dale Samuel,				Huron
5	Dale John, laborer,			South Water
1	Damstadt John, tobacconist,		Van Buren
2	Damert, G., teamster			Seventh
4	Darling Charles, mason,			Fourth
5	Dasey John, laborer,			Greenbush
2	Dasso Frederick, laborer		Third
5	Davis Thomas, mariner			Greenbush
3	Davis John R., wheelright,		Huron
3	Davis John, brewer			Cass
1	Davis & More, stage proprietors, 
		237 E. W. offic			30 Wis.
1	Davis Cyrus D. (of D. & More) res	main
1	Davis Robert, joiner			Milwaukee
4	Davis Ann, widow			Spring
5	Davis Robert, tailor			181 East Water
3	Davine James, grocer			Huron
1	Davidson John, 				62 Mason
1	Day Barnard, carpenter			Milwaukee
3	Day Geo. E. H. att'y at law, 185 E W
			res			Division
	Dean John, weaver			Fourth
3	Decroff Widow, seamstress		Huron
4	Decker & Saville, french burr mill stone
		manuf. 				W. Water
4	Decker P. (of D. & Saville,)		W. Water
4	Dedi, Charles, tailor			Fourth
5	Degolyer H. checkman at McC & Williams
			res			Lake
2	Deger Frederick, teamster		West Water
1	Deidrich Francis, J. book binder, 	East Water
5	Deidner Frederick, carpenter,		Elizabeth

Deitrich-Dewolf not transcribed

1	Dibble, C.F., Widow			Biddle
1	Dibble, Andrew E. (of Laroche & Dibble)	Biddle
2	Dibel, John, butcher			Galena
1	Dickerman Edmund B. land agent,		Main
1	Dickerson Amanda, widow, tailoress	Van Buren
2	Diehlmann Frederick, laborer		Third
1	Dierksmeier, John B. briick-maker(sic) 	Market
2	Dimmick E., auction and commission	Chestnut
2	Dimmick Joseph, clerk to E.D.		Chestnut
3	Disbrow William C., jeweller, 		148 E. Water
						res: Cass
3	Divire Michael,waiter at U.S. Hotel	Michigan
3	Divire William, cartman			Main
4	Divire Michael, laborer			Ninth
3	Dobson S., Grocer			East Water
1	Dodge Sanford, teamster			Main
5	Dohrman D., carpenter			Hanover
1	Dohman Hubert,				Marshall
1	Dokzlar John, laborer			Milwaukee
2	Doll George, farmer			Winnebago
2	Dolphin James, grocer			Third
3	Donaldson N.S. dry goods and groceries	179 E. Water
1	Donges Jacob, cabinet maker		East Water
2	Doney & Nisekey, Milwaukee furnace	Canal
2	Doney Deborah Mrs., school teacher	Fifth
2	Doornink Henry, tailor			Cherry
4	Doran J.L., attorney at law, Wisconsin	bds. at U.S.
3	Dormody William, auction and commission	180 E. Water
2	Dorward Isaac, artist			Vliet
1	Doty James D. attorney at law		bds. at U.S.
5	Douglas Alexander, farmer		Mineral
5	Douglass James, carpenter		Elizabeth
4	Douglass J.S. [of Tracy & D.]		res. Milwaukee
2	Doughty, J., dentist			358 Third
						res. Fifth
3	Dousman & Co., forwarding and com. 
				merch'ts	E. Water
3	Dousman Geo, G., of Dousman & Co.	East Water
3	Dousman & Wells, forwarding and 
				commission	East Water
1	Dousman Geo., D. of D. & Wells		res. Wisconsin
1	Dousman J.B. Physician 			51 Wisconsin
						res: Jackson
2	Dover Henry, cooper			Third
3	Downer, Jason (of B. & Downer)		E. Water
1	Downer Frederick, wheelwright		Main
1	Dowe J.C. (of Whitney & D.)		Mason
4	Downing Michael				Third
3	Doyle Edward, wheelwright		East Water
3	Doyle Darby, laborer			Van Buren
1	Doyle Michael, carpenter		Astor
2	Doyle Patrick, stone cutter		Chestnut
1	Drasan William grocer			East Water
2	Drew Thomas, tailor			296 East Water
4	Dressler Joseph, mason			Second
1	Drez John, clerk at Hale & Chapman's	
2	Dressler Edward				Third
2	Dryer G., tailor			279 Third
3	Drum Hugh, laborer			Van Buren
1	Drum Patrick, laborer			Astor
3	Dudnard M., mason			Marshall
2	Duff Benjamin, tailor			304 West Water
5	Duffey Thomas, mariner			Florida
5	Duffey Jane, widow			Beaudian
5	Duffey John, laborer			Elizabeth
3	Duffey Hugh				East Water
3	Duffey Peter, laborer			Huron
4	Dugan Catherine, widow, grocer		West Water
1	Duhbrenier Andrew, laborer		Main
2	Dulitz Rev. Henry L., pastor Lutheran
					Church	Prairie
1	Dunbar John				Milwaukee
1	Dunham Ephraim G., painter		Main
1	Dunham Spencer, chairmaker		Main
3	Dunbar M., laborer			Milwaukee
5	Dunahue William, laborer		Greenbush
5	Dunlop, A.b., Physician			Center
1	Dunlap John W., gardener at Milwaukee
					Gardens	Division
5	Dunn Thomas, laborer			Abert
3	Durand John M., grocer			Abert
1	Dusold John, laborer			Jefferson
1	Duvernay Frank, joiner			Main
2	Dwire John, mariner			Eighth
1	Dyer George, saddler			211 East Water
						res: Main
3	Dysart James, mason			Huron
3	Eager James, cartman			Huron
5	Eastman John, teamster			Florida
5	Eastman William, laborer		Elizabeth
3	Easton W.S. (of Goodrich & E.)		bds. at G.F. Austin's
4	Eaton John, carpenter			Wells
2	Eben Michael, laborer			Third
2	Ebert Frederick, cabinet maker		Chesnut(sic)
3	Edgerton B.H., surveyor			res. Milwaukee
1	Edwards Evan, clerk in Post Office	res. Milwaukee
2	Eernisse Jacob, painter and shoemaker	Galena
4	Eggert Christian, laborer		Wells
2	Egendorfer John, shoemaker		Cedar
2	Eglmann Anna, Widow, 
		boarding house			301 Third
2	Ehlert Adolph, cabinet maker		Third
1	Ehlebracht August, grocer		271 East Water
2	Eigner John C., stocking weaver		Walnut
2	Eighorst John, teamster			Green Bay
3	Eigen Morris, carpetner			Van Buren
3	Eigner John, grocer			103 East Water
4	Eiffley Peter J., saddler 		39 West Water
2	Eimers Frederick, laborer		Eighth
1	Ededahl G.G., saddler			Market
1	Ekstein Christian,
		 grocer and butcher		Martin
2	Egendorfer, John, shoemaker		Cedar
1	Elmacher Peter, tailor			Market
4	Eldred Anson, lumber dealer		West Water
3	Eldred Elisha, land owner		Jackson
1	Eldridge J.H., grocer			210 East Water, Res. 254 East Water
5	Elliott Henry, laborer			Lake
5	Elliott Nathan, laborer			South Water
5	Elliott Jacob, laborer			South Water
1	Ellis E., scourer and dyer		Jackson
2	Ellis John, teamster			Fourth
1	Ellmaker James, miller			Oneida
3	Ely A.,bboot and shoe dealer		197 East Water. Res. Fourth
1	Emery Peter, carpenter			Market
1	Emery Edward, confectioner		15 Wisconsin
3	Emmons & Van Dyke 
		Attorneys At Law		162 East Water
3	Emmons Norman J.,
		(Of E. & Van Dyke)		162 East Water
4	Endres Frederick			West Water
3	End A., teamster			Jefferson
3	Englehard G.P., butcher			Huron
3	Englehard J.P., baker			Huron
2	Engleiter Christian, laborer		Short
2	Engel Samuel, grocer			Chesnut (Sic)
4	Enk John, blacksmith			West Water
3	Ercanbrach Geo.,
		 (Of P.Yale & Co.)		Van Buren
3	Erickson Miss E., dressmaker		Jackson
2	Erscheus Peter, miller			Galena
4	Esch John, blacksmith			West Water
1	Eulen Martin, laborer			Market
5	Evans Sidney				River

1	Fitch, Rev. Lemon			Jefferson
1	Fitch, Sylvester, blacksmith		Main
3	Fitch & Christ, blacksmiths		Chicago
1	Fitch, S. (of Fitch & Christ)		Main

2	Gebhart George, laborer			Walnut
4	Guevten Theodore, cabinet maker		Second
4	Grushus Henry, fisherman		Fourth
4	Grushus Martin, fisherman		Fourth
2	Greuenhagen Jacob, contractor		Third
2	Grundman, Henry, barber		Third
5	Gubbins Widow				Reed
4	Guerin Byron, mason			Fourth
4	Guilbert Jonathan confectioner		Spring Street Bridge
3	Guine Matthew, carpenter		Main
3	Gullan Thomas, farmer			Huron
3	Gurin Patrick, constable		Main
1	Gust Frederick, carpetner		Market
5	Guth S. whoemaker			Ferry
1	Guy, Jane, widow				Main

4	Haap Joseph, cooper			Fourth
2	Haas Joseph & Co., wheelrights		Vliet
3	Haberkorn John, cabinet maker		Main
3	Hackett Edward, teamster		Jefferson
3	Hacket Richard, contractor		Milwaukeee(Sic)
5	Hadley Horace, shoemaker		River
1	Haen Adam, match manufacturer		Van Buren
3	Haertell Harman,
		(Of Greulich & H.)		Res Fourth
2	Haerle Lewis, cooper			Cedar
2	Haerre John P., laborer			Galena
3	Hafner Daniel, shoemaker		Jackson
2	Hagenbergh John C., cooper		Fifth
3	Hale William, 
	 carpenter And boarding house		Michigan 
1	Hale & Chapman, 
		books And stationary		7 Wisconsin
1	Hale P.C. (Of H & Chapman)		Bds At A.L. Chapins
3	Haley James, carpetner			139 East Water
3	Haley Jerry, laborer			Van Buren
1	Haley P., laborer			Main
2	Hall John B. scythe maker		Canal
4	Hall I.A.				Sycamore
3	Hall Wm. H., wholesale grocer 		155 East Water
3	Hall Josiah, blacksmith			Third 
5	Hammer, Jacob, laborer			Mineral
5	Hamilton Alexander, 
		ship carpenter			Chicago
1	Hamlin & Webster, 
		grocers And provisions		234 E. Water
4	Hamlin, Joseph, carpenter		Second 
1	Hamel Peter, ship carpenter		Market
3	Handly Micael, laborer			Huron
1	Heyer Lewis, principal of the 
		Milwaukee Academy		Jefferson
2	Hibner Frederick, laborer		Fifth
3	Hibbard W.B., agent of the St. Clair
		Lumber Yard			Erie
2	Hibbard Jeremiah, agent for axe factory	Canal
4	Hibbard Robert, shoemaker, West water	res. Ninth
3	Hibbard P.B., clerk at Daggertt &
		Richardson's			Jefferson
3	Hickey John, laborer			Main
4	Hicks Roswell, carpenter		Eighth
3	Higby L.J., forwarding and commission	foot of Beach
1	Higgins Mary, widow, washing		Jackson
1	Higgins John O., laborer		Marshall
2	Higley Alonzo, baker			Winnebago
5	Hilden Alonzo, ship carpenter, 		Hanover
5	Hilderman G., tailor			Hanover
3	Hiles, R. widow, silk dyeing,		Wisconsin
2	Hiler U., butcher			Chestnut
1	Hill P.B.				res. Spring
3	Hill Charles H., saddler, East Water	res. Huron
3	Hill Daniel, grocer			Michigan
3	Hill Francis J., hairdresser		Michigan
2	Hill Avery, Mason			Galena
1	Hill Louisa, widow, boarding,		Oneida
3	Hillebrant F., laborer			Fourth
4	Hillenberg Frederick, laborer		Jackson
5	Hillard Oliver G., (of Putnam & Co.)	South Water
2	Hilpert David, cooper			Chesnut
2	Hilgenberg & Co., painters		53 Chesnut
5	Hinton Henry T. of (H. & De Wolf)	Hanover
5	Hintz Frederick, milkman		Walker
2	Hiroch John, blacksmith			Vliet
5	Hoehne J., shoemaker			Elizabeth
3	Hoeger T.B., book binder		101 East Water
1	Hoeffal Lewis, saddler			225 East Water
2	Hoehne Frederick, laborer		Fourth
1	Hoff Mrs. Elizabeth			Market
4	Hoff Stephen laborer			Astor
5	Hoffman Joseph, laborer			Elizabeth
1	Hoffman L., laborer			Main
2	Hofher Benedict, cooper			Third

3	Howell, Joseph S.cooper			405 Third

2	Klein Elizabeth, widow			Winnebago

3	Lange, Osgar (sic) clerk at 
		L. Farwell & Co.			Milwaukee
2	Loth, G., Jefferson House		366 Third
1	Ludwig Joseph, shoemaker		Market
1	Ludwig F.G., gardner			East Water

1	Metcalf, George, city market		East Water
1	Meyer William, of Delvendahl & Co.	East Water
2	Meyer Ernst, carpet weaver		267 Third
2	Meyer Charles, coppersmith		297 Third
4 (sic)	Meyer Conrad, shoemaker			297 Third
2	Meyer Joseph, carpenter			Second
2	Meyer Stephen, laborer			Second
2	Meyer Sebastian, laborer		Third
4	Meyer John, shoemaker and grocer	West Water

1	Nugent James, ship carpenter		Jackson
3	Nunn Charles, bootmaker			Wisconsin
1	Nunnemacher Jacob, butcher		279 East Water
3	Nye H., Carpenter			73 Huron

4	Oakley Geo. F., livery stable		bds at American
4	Oakley	Isaac B.,			Second
2	Oberman Jacob, shoemaker		36 1/2 Chestnut
2	Obst John,wagon maker			Third
3	O'Brien J, shoemaker			East Water
5	O'Brien Jeremiah, laborer		Greenbush
3	O'Brien T., city marshal		72 East Water
3	O'Brien M., widow, tailoress		Main
1	O'Brien Dennis, carpenter		Jefferson
4	O'Brien John, carpenter			Third
3	O'Byrne James, shoemaker		95 East Water
3	O'Byrne, B., shoemaker			95 East Water
3	O'Connor Edward, laborer		Marshall
2	Odell Abiel, fanning mill maker		Third
						res: Fourth
3	O'Donnell P., boot & shoe maker		47 Huron
4	Ogden Thomas L., attorney at law	Spring
4	Ogden John, contractor			Spring
2	Ohler Leonhard, laborer			Eleventh
5	O'Harra G., pump maker			Washington
4	O'Hern Luke, laborer			Wells
4	C.C. Olin, proprietor American Freeman	res: Second
2	Olcott Lucius, Washington House		Third
5	Olds George, baker			River
2	O'Larry Timothy, carpenter		Tamarack
1	Ollreen John, dyer and scourer		387 East Water
1	Olinger George, (of Throop & O.)	Milwaukee
3	O'Mara Peter, Millright			Main
1	O'Neill John, laborer			Jackson
3	O'Neill David, cartman			Huron
1	Oretis Henry, tailor			387 East Water
2	O'Ragan John, laborer			Fourth
1	Orchard James, laborer			Jackson
2	Ormsby Robert, mariner			Eleventh
2	Oswald Joseph, miller			Walnut
2	Orlobecke Henry, laborer		Galena
1	orion H.S. (of C. James & O)		Jefferson
3	Osborn Henry, draper and tailor, Wis. res. Second
2	Ott Adam, moulder			Walnut
2	Ott John, 				Cherry
2	Ott Gottlib, laborer			West of Prairie
1	Otto Charles, clerk			Market
2	Otto Frederick, laborer			Eighth
2	Otto John, laborer			West of Prairie
1	Ousterkay David, laborer		East Water
3	Owens & Pawlet, Milwaukee Brewery	Huron
1	Owens Richard G. (of O. & Pawlet)	Jackson
1	Owens Patrick, laborer			Jackson
2	Oxley Christian, carpenter		Fourth

3	Page H. L., dry goods & groceries	195 East Water
5	Paige Jesse, farmer			
1	Paine Jas., H. & Son,att'ys at law, Main res Cass
1	Painter Henry, laborer			Jackson
1	Palmer Edwin, carpenter and joiner	Main
4	Palmer Winter, carriage maker 
		and flouring			Canal
3	Palmer & Co., auc and com. mer & 
		land brokers			185 E. Water
4	Pardee J.S., dry goods, hardware, &c.	13 Spring
5	Parsons Oliver, builder			Hanover
3	Parsons & Shaff, grocers		91 East Water
2	Parsons William G. (of P. & Shaff)	91 East Water
3	Parsons William, tailor			Jefferson
2	Parsons Seth, soap and candle maker	Chestnut
2	Parienkopf John, laborer		Fifth
2	Parienkopf Charles, clerk		Fourth
3	Parkinson James, laborer		Michigan
3	Parkinson Mary, dress maker		Michigan
3	Parkins Margaret, Widow			Michigan
1	Parker J.A., tin smith			Milwaukee
1	Parker Thomas tin smith			Milwaukee
2	Parish Ransom, joiner			Third
2	Parlown Charles, laborer		Second
2	Partner Philip, shoemaker		312 West Water
1	Pasmore Philip, mariner			Oneida
2	Papendick & Schenberg			370 West Water
1	Patterson Peter, laborer		370 West Water
2	Patterson John, machinist		Second
3	Paul N., barber				16 East Water
3	Payson H.R. (of G.D. Norris & Co.)	16 East Water
2 	Pearls Nathan (of Neustradth)		Third
3	Peck & Baker, wholesale dry goods	140 East Water
3	Peck H. P. (of P. & Baker)		Main
2	Peckham H., grocer			Third
5	Peite & Co., wheelrights		Elizabeth
5	Pierce John, grocer			Ferry
3	Pierce Wm., dealer in boots and shoes	138 E. Water
						res: JetF
3	Pierce Seth, laborer			Huron
2	Peirce (sic) Seth, laborer		Fourth
4	Pecker William, surveyor		Fourth
4	Pellman Wolfgang, wheelright		Winnebago
2	Pemberton Thomas, (of Runcorn & P.)	257 Third
4	Pendelon John B., rigger		Elizabeth
2	Pengely Robert, axe maker		Fifth
5	Perego Warren, farmer			Madison
5	Perego Joel, laborer			Lake
2	Perkins & Murphy, lubmer dealer		Third
2	Perkins Jno. T. (of P. & Murphy)	Third
2	Perkins John D.				Fourth
1	Perry James, carpenter and joiner	Marshall
1	Perry Daniel, Perrys Coffee House	Wisconsin
1	Perry William H., clerk			Milwaukee
2	Perch Charles A., laborer		Galena
2	Perleuitz Charles, shoemaker		Third
3	Persons U.H., grocer 			31 East Water
						res Van Buren
3	Person C. H. grocer			East Water
2	Peters Cornelius, watch and clock maker	Third
3	Peters John, carpenter			87 Huron
1	Petty William, shingle maker		Main
2	Petz John, gardner			Fifth
3	Pfeltzer B., pedlar			114 East Water
2	Pfeil Ignatz, carpenter			337 Third
4	Pfiar Frederick, tailor			Second
3	Phelan Anthony, grocer			East Water
3	Phelan John, shoemaker			Jackson
3	Phelps Benjamin, York House		108 East Water
4	Phelps Daniel, tanner			Spring
2	Phelps I.A., Chestnut St. House		32 Chestnut
2	Phelps E.L., dry goods and groceries	32 Chestnut
5	Phillips Henry, ship carpenter		Hanover
5	Phillips William, lumberman		South Water
2	Phillip Julius, turner			Canal
1	Phillips Simeon, cooper			East Canal
1	Phillips Jabez, carpenter		243 Canal
2	Philip Adam, mason			Second
2	Phillip A.F., grocer			Third
1	Pierron Louis, grocer and tobacconist	224 East Water
2	Pierler John, tailor			Walnut
1	Pier Thomas J., (of Wm. S. Wells & Co.)	Oneida
2	Pierce R.W., match manufacturer		Walnut
1	Pitzer Martin, painter			Main
1	Pixley John, land holder		office East Water
2	Place Paul B., shoemaker		Third
5	Place Joseph, works in steam mill	South Water
1	Place Clark A., book keeper at A. Sweets Milwaukee
1	Plat Andrew, laborer			Market
4	Platt J.W., attorney at law		18 Spring
2	Platzer Wolf, tailor			Cherry
4	Plankerton Thomas, butcher		Second
4	Plankerton John, butcher		Spring
4	Pleiter John, laborer			Eighth
1	Plentenher John, carpenter		Main
4	Pohl Ferdinand, german missiony teacher	West Water
2	Poh Phillip, stone cutter		Winnebago
2	Pohlmann Henry, tailor			Fifth
3	Pollitt D.S. recess			110 East Water
3	Pawlett William, (of Owens & P.)	Huron
2	Pomeroy Lydia, widow, carpet weaver	Third
1	Popp John, laborer			Van Buren
1	Port Nicholas, mason			East Water
2	Portner Adam, mason			Fourth
1	Porter James, mariner			Market
1	Porter William, mariner			Cass
1	Poss John				East Water
3	Potter Paraclete			Milwaukee
5	Potts Samuel, T. whitewasher		Mineral
4	Potner Peter, mason			West Water
4	Poderly Julia, widow			Sixth
5	Pousard James, ship carpenter		River
3	Powers L.A. clerk at Persons		East Water
1	Powers Richard, laborer			Astor
4	Powers Haven, attorney at law		196 West Water
2	Powell P., boarding and livery stable	273 Third
3	Powell Anthony, laborer			Jefferson
5	Pram O. laborer				Clinton
4	Prah matthias, wheelright		Third
3	Prause John R.				Huron
4	Premasing Henry, saddler		Third
1	Prentiss William A., attorney at law	235 E. Water
						res Cass
1	Preusser Christian, watch maker		East Water
5	Prevo Noah, butcher			Hanover
5	Price William, Washington Coffee House	Ferry
2	Printz Nicholas, carpenter		279 Third
1	Printzlaff J.C. W., clerk		279 Third
1	Pruesser Frederick, watch maker		321 East Water
2	Pummering Henry, tailor			Vliet
1	Perlee Abraham				Cass
5	Putnam & Co., forwarding & commission
		merchants			South Water
5	Putnam & Osgood (of P.&O) 		bds at Mrs. Woodbridges
5	Putnam Francis B. (of P. & C)		
4	Putnam Charles W. cabinet maker		Wells
5	Putney Condan carpenter			Reed

 
2	Salzmann Frederick, baker		Chestnut

4	Seiler Henry, stone cutter		Second
1	Slocum Abraham, fisherman		Pier

2	Stenz John J., pedlar			Short
2	Storch Valentine, shoemaker		Eighth
5	Stone O. & S., grocers			Lake
4	Stone Simon (of O & S.S.)		Lake
3	Stone John, ship carpenter		Huron
2	Stone Joel, laborer			Walnut
4	Stone James, (of Nugent & S.)		East Water
3	Stohlmann Edward, books and surgical
		instruments			East Water
1	Stoveken Barnard, shoemaker		Market
1	Stram Mathias, laborer			Astor
1	Straub F., comb maker			Jefferson
5	Strasburg Henry, mason,			Mineral
1	Street Herman, tailor			East Water
1	Streeter Christian, carpenter		Van Buren
2	Stretie Michael, laborer		Cherry
4	Strey John, laborer			Third
2	Strete Christian, laborer		Twelfth
2	Striempfler, D., brewer And cooper	Walnut
1	Strong John,				Jefferson
3	Strong David, tin And copper smith	Michigan
3	Strong & Co., Forwarding And 
		Commission			Foot Of Huron
3	Strong R.H. (Of Strong & Co.)		Cass
2	Strop Michael, shoemaker		Chesnut (Sic)
2	Strumenger V., laborer			Eighth
1	Stum Charles, cabinet maker		Market
5	Sturtevant William, shinglemaker	Grove
3	Stupe, George, carpenter		51 Huron
3	Stupenski W., Western Hotel		51 Huron
2	Suelflow, Gotlieb			Third
2	Suesenguth Ferdinand, cabinet maker	Third
1	Suhm Roman				267 East Water
3	Sullan John, laborer			Van Buren
4	Sullivan Daniel, laborer		Second
4	Sullivan Daniel, laborer		Wells
3	Sullivan Chancy, grocer			Beach
2	Suppus, J.H. grocer			Third
1	Swan Dewitt C., grocer			220 East Water
1	Swan Nathaniel, carpenter And joiner	Oneida
1	Swain John				Cass
1	Swarp John, tailor			Van Buren
1	Swyer Henry, mason			Cass
3	Sweet Alanson, Forwarding And Com. Mer	East Water, Res Main
5	Sweet Richard, at A. Sweet's Warehouse	Greenbush
3	Swift L.P. & R. K., money lenders	161 East Water

2	Tack Jacob, laborer			Third
3	Taft Dexter, pro U.S. H. 		130 E.W. 
						& nos.1,3,5,7 Huron
1	Tainish William (of Blakely & T.)	Wisconsin
1	Talcott Edwin, clerk at Ludington's & Co.  Jefferson
3	Tartner Edward, carpenter and joiner	East Water
3	Tasker James, shoemaker			Jefferson
1	Taylor William, joiner			Division
1	Taylor M.B. Widow, school teacher	bds at L.M. Gates
2	Taylor Jolenson, public contractor	Third
4	Tchori Jacob,				Second
5	Teed Lewis,				Hanover
4	Terch James				Wells
2	Terger Christopher, laborer		Prairie
2	Tevis John, laborer			Poplar
2	Thiele Frederick, baker			339 Third
2	Thomas Jacob, laborer			Green Bay
3	Thomas John, carpetner			Huron
3	Thompson William, mariner		Hanover
4	Thompson, John, turner			Second
1	Thomspon John, grocer			214 East Water
3	Thorp William T., inn keeper		102 East Water
3	Throop & Oringer, hat and cap store	102 East Water
3	Throop Benjamin (of T. & Olinger) 	bds at Goodwins
1	Thurston M.S. boarding house		Main
3	Thwaite William, boot and shoe maker	Huron
3	Tibbits F.G. , dealer in hardware	176 East Water
1	Tibant Charles, laborer			Van Buren
1	Ties Peter, laborer			Jackson
2	Tielmann Andrew, laborer		Green Bay
1	Tinker James, mason			Marshall
1	Tisius Charles, shoemaker		321 East Water
1	Titball Robert, barber			16 Wisconsin
4	Toobshall John, wheelright		West Water
1	Todd Robert C., mason			Jefferson
2	Todd Robert, carpenter			Fourth
1	Tokel Peter, mason			Division
2	Tolson Isaac, grocer &c.		West Water
		
1	Uttech, Martin, laborer			Cedar

1	Webber Israel, cabinet maker		Main
4	Webber Peter, shoemaker			West Water
2	Webber John, laborer			Eighth
2	Webber Joseph, shoemaker		Prairie
2	Webber Eli, carpenter and joiner	Fifth
1	Webster John, knitting factory		Third
3	Webster Viola, widow, boarding house	Michigan
1	Webster B., (of Noys & W.)		Van Buren
1	Webster A.S. (of Hamlin & W.)		bds at City Hotel
2	Webster Mortimer, watchman		Fourth
3	Webster Widow, seamstress		176 East Water
1	Wedemeyer William, segar(sic) & Tobacco
		factory				235 E. Water
5	Weeks L.W., landowner			Hanover
4	Wees Elias, blacksmith			Second
2	Wegfarth Valentine, joiner		Chestnut
5	Wegman Matthias, tailor			Hanover
2	Wehe John R., teamster			Fourth
4	Weibber Frederick, shoemaker		Third
2	Weidner Margaret, widow			Fourth
5	Weigman Garret, milkman			Walker
4	Weinsolin J.A.				Wells
2	Werman John, laborer			Cherry
1	Weissner Edward				East Water
3	Welch Malica, laborer			Huron
3	Welch Patrick, laborere			Huron
5	Welch Samuel B., architect		bds at S.H. Martins
5	Welch Peter, laborer			Virginia
3	Welch S.B., grocer			Huron
1	Welch William, laborer			Van Buren
4	Welch John, laborer			Second
3	Wells Wm S. & Co., merchant tailors	162 East Water
3	Wells J.W. & Co., barbers		162 East Water
3	Wells Joseph W. (of J.W. W. & Co.)	162 East Water
3	Wells John G.  (of J.W. W. & Co.)	162 East Water
1	Wells Daniel jun., city hotel		236 East Water
1	Wells Horatio N.			Mason
4	Wells Samuel				Spring
2	Wells Benjamin, carpenter		261 Fifth
3	Wells Charles K.( of Heinenway, Ripley
		& Wells)			Mil
2	Wendell Simon, wheelwright		Vliet
2	Wentenk Geradus, laborer		Galena


3	Woodruff, Lorin, superintendent 	none listed
		harbor public works		
3	Woodruff, Harvey, mariner,at the Harbor	none listed



Home Page | What's New Blog! | Deaths and Obituaries | Births and Marriages | Censuses and Directories | Business and Government | Marine and Shipbuilding | Military | Church and School | Charities and Organizations | Towns and Land Ownership | Immigration | Disasters and Mishaps | Contributors | Lookups | Photo Gallery


Disclaimer | Privacy Statement

PLEASE NOTE: I am not affiliated with any of the cemeteries or organizations listed on these pages. I am happy to answer general questions, but would not have more specific information other than what you see listed without doing additional research. If you need help with your research, please see the lookup page for a list of volunteers and paid services that can help.

This genealogy website maintained by Ellen M. Rohr
PO Box 1172
Brookfield, WI 53008-1172
Phone: 262-783-1620
Contact Me-

© 2012 Links To The Past

Please also visit the WIGenWeb State Website or Wisconsin County Pages